facebook

Gamdias Zeus Laser – recenzja

Krzysztof Bogacki,
23 marca 2016

gemdias zeus_lab-gr

 

Rynek sprzętu dla graczy stale się rozwija. Pojawiają się na nim nowi gracze. Jeden z nich to tajwański Gamdias, firma powstała w 2012 roku, która ma na swoim koncie już pewne sukcesy (Red Dot Design Award w 2014 roku). Producent ten postawił na ciekawe nazewnictwo i stylistykę swoich produktów. Nawiązuje ona bowiem do antycznej Grecji, w szczególności zaś do jej bogatej mitologii. Test produktów tej marki zaczniemy więc w mitologicznym porządku. Pierwszym urządzeniem Gamdiasa testowanym na łamach lab.gameragon.pl będzie mysz nosząca imię gromowładnego władcy Olimpu.

IMG_20160322_105146IMG_20160322_105101 
Mysz otrzymujemy w solidnym kartoniku o raczej przeciętnych rozmiarach. Producent chwali się na opakowaniu i stronie internetowej produktu parametrami urządzenia, ale wyraźnie mniej niż jego możliwościami i użytecznością (do których jeszcze wrócimy). To właściwie zdrowa postawa, bo większość użytkowników raczej nie przywiązuje wagi do tego, kto wyprodukował przyciski czy sensor. W kartoniku, poza samą myszką, znajdziemy instrukcję w kilku językach oraz naklejki z logo Gamdias. Opakowanie jest na tyle solidne, że raczej nie powinniśmy obawiać się, że polegnie w konfrontacji ze słynnym, czułym traktowaniem przez firmy kurierskie. Przejdźmy jednak do samego urządzenia.

Gamdias Zeus to mysz laserowa, która z całą pewnością może zaciekawić już samym designem. Producent postawił bowiem na nietypową budowę z „zewnętrznym szkieletem” urządzenia. Nie było by to jeszcze szczególnie dziwne, gdyby nie fakt iż rozmiary myszy można łatwo regulować.

Na pierwszy rzut oka nieco nietypowa stylistyka urządzenia może wydawać się nieco… cóż, plastikowo-tandetna. Pozory jednak mają to do siebie, że mylą. Gamdias Zeus wykonano z twardych plastików, a mechanizm odpowiadający za kontrolę szerokości myszy opiera się na solidnych, metalowych pokrętłach.

 

Mysz posiada łącznie 11 przycisków z czego trzy są standardowe (2 główne + 1 w rolce), jeden obok lewego przycisku głównego, cztery pod kciukiem i trzy na wierzchniej części myszy poniżej scrolla. Przyznam, że zwykle mnogość przycisków budzi we mnie mieszane uczucia. Najczęściej za najwygodniejsze myszy uznaję te, które mają ledwie kilka dodatkowych przycisków względem „standardowej trójki”. Tu muszę jednak przyznać, że dodatkowe klawisze nie wpływają negatywnie na wygodę użytkowania. Gamdias Zeus leży w dłoni całkiem wygodnie. Przypadnie do gustu szczególnie osobom preferującym palmgrip. Jak większość myszy przeznaczonych do chwytu całą dłonią Zeus nie jest myszą symetryczną. Leworęczni gracze muszą poszukać raczej innej konstrukcji.

Zastosowany kabel jest niestety dość sztywny. Jest to typowy kabel USB w oplocie, ale daleko mu do miękkości. Szkoda, bo da się go wyczuć podczas bardziej dynamicznej rozgrywki. Zaletą jest natomiast dbałość o detale w postaci zatyczki na gniazdo USB, oraz pozłacane styki samego złącza.

Większość myszy gamingowych ze średniej i wyższej półki posiada specjalne oprogramiwanie, pozwalające zmieniać ustawienia urządzenia. Nie inaczej jest w przypadku Gamdias Zeus Laser. Wszystkie urządzenia Gamdiasa współpracują z programem noszącym imię olimpijskiej małżonki Zeusa, zatem w tym przypadku mamy mitologiczny tandem: Zeus – Hera.

 

Zeus Laser 9

 

Samo oprogramowanie może wydawać się początkowo niezbyt przyjazne. Mnogość opcji i ustawień może powodować, że wielu użytkowników nie poświęci chwili by skonfigurować mysz, a zda się na ustawienia domyślne. To niestety może być błędem, gdyż domyślne profile są raczej słabo opracowane i trzeba sporo zabawy, by dopasować mysz do swoich preferencji. Gamdias Hera ma wiele możliwości, chociaż forma nie jest najbardziej przejrzysta. Od typowych opcji zmiany różnych elementów podświetlenia do ustawień próbkowania, dpi czy działania poszczególnych przycisków. Jest co definiować i ustawiać, aplikacja dość dobrze spełnia swoją rolę. Zbiera nawet statystyki dotyczące liczby kliknięć czy liczby „przejechanych” metrów.

 

 

Dopiero po dłuższej zabawie oprogramowaniem Hera możemy dostrzec potencjał drzemiący w tej myszy. Maksymalna rozdzielczość to 8200 DPI zapewniane przez czujnik Avago ADNS A9800. Wewnątrz Zeusa znajdziemy także 32-bitowy procesor ARM i 512 KB pamięci do składowania profili ustawień myszy. Próbkowanie można ustawić w Herze i może wynosić ono 125, 250, 500 lub 1000 Hz. Producent twierdzi iż przyciski zniosą do 11 milionów kliknięć. To akurat jest mało sprawdzalne, więc pozostanie nam zawierzyć na słowo firmie z Tajwanu.

Gamdias Zeus Laser

Jak się użytkuje mysz Gamdias Zeus? Muszę przyznać, że ta mysz zyskiwała w moich oczach w trakcie korzystania. Po odpowiednim ustawieniu szerokości i dopasowaniu masy myszki przystąpiłem do rozgrywki w wymagające precyzji, a nie szybkości World of Warships. Mysz sprawdzała się wyśmienicie, zwłaszcza gdy przypisałem sobie przełączanie między trybem artyleryjskim i torpedowym do jednego z przycisków myszy. Niestety, nigdy nie byłem mistrzem w zabawie niszczycielami… Za to gdy przyszło do precyzyjnej nawalanki na duże odległości wielkimi działami pancerników, mogłem docenić precyzję działania Zeusa.

Drugą grą w której mogłem sprawdzić działanie myszy Gamdias Zeus był popularny tytuł RTS: Company of Heroes 2. Gra dobrze wykorzystuje liczne skróty klawiszowe, zatem przypisanie ich do przycisków myszy bardzo ułatwiło rozgrywkę. Mimo iż gra jest już dość stara, to nadal trzyma poziom.

 

IMG_20160322_105117 IMG_20160322_105224 

 

 

 Trzeci i ostatni tytuł, z którym zmierzyłem się z Zeusem w ręku to Heroes of the Storm, czyli MOBA z bohaterami licznych gier studia Blizzard Entertainment. Tu szybkość klików i ich precyzja mają spore znaczenie. Głównie dlatego, że w HotS dużo da się ugrać stosując body-blocki, a wiele umiejek trzeba precyzyjnie targetować. Znowu liczne klawisze Zeusa pozwoliły na przypisanie części umiejętności do wygodnej obsługi muszą. Zdecydowanie jest to dobre urządzenie dla osób lubiących grę skomplikowanymi postaciami.

Użytkowanie codzienne Gamdiasa Zeusa jest bardzo przyjemne. Dłoń dość wygodnie spoczywa na myszy, a ta bez problemu przesuwa się po podkładce. Dostosowanie wielkości myszy jest tu możliwe dzięki trzem rolkom umieszczonym od spodu urządzenia. Za ich pomocą dostosujemy szerokość myszki w trzech punktach. Także waga urządzenia jest regulowana. Służą do tego małe, podobne do baterii od zegarka, odważniki. Umieszczono je z tyłu myszy, w specjalnym schowku. Dostęp do niego wymaga przesunięcia tylnej klapki. Tam niestety czar dobrego wykonania pryska, jako że klapka jest zamontowana w sposób niedokładny i chybocze się gdy zostanie otwarta. Samą mysz sprawdzaliśmy na trzech różnych powierzchniach: materiałowej podkładce GameRagon Gaming Pad, gumowej MSI SiStorm oraz na drewnianym blacie stołu. Na wszystkich trzech powierzchniach laserowa mysz działała poprawnie, jednocześnie najlepsze wyniki w teście precyzji uzyskiwała na podkładce MSI.

 

Podsumowanie

 

Ocena myszki Gamdias Zeus Laser nie jest, wbrew pozorom łatwa. Urządzenie wyposażono w całkiem dobry sensor laserowy, działający bez większych przeszkód na każdej powierzchni. Jednocześnie zastosowane materiały nie są najprzyjemniejsze w dotyku, a mysz nie nadaje się dla osób leworęcznych. Oryginalna stylistyka nie każdemu przypadnie do gustu i mimo iż jest to mysz z dość wysokiej półki, to obcując z nią miałem wrażenie, że nie jest to produkt klasy premium, mimo iż niewątpliwie takim jest. 

Mocne stronySłabsze strony

 • dobry sensor laserowy

 • dobra praca na różnych powierzchniach

 • bogate oprogramowanie dodatkowe

 • możliwość regulacji wielkości

 • pozłacane styki

 • regulowana masa

 • aż 11 przycisków z czego 9 definiowalnych

 • oryginalna stylistyka


 • oprogramowanie niezbyt przejrzyste

 • tylko dla praworęcznych

 • cena

 • odrobinę zbyt sztywny kabel

  • Lenovo Y700
  • MSI Nightblade MI2
  • MSI GT72
  • Akcesoria dla graczy
  Treść prezentowana w serwisie lab-gameragon.pl, a w szczególności opisy, specyfikacje i ceny produktów, nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Prosimy o zgłaszanie znalezionych błędów na adres sklep@gameragon.pl
  © GameRagon.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
  Menu
  Komunikat od Lab-GameRagon.pl

  Serwis lab-gameragon.pl został połączony z portalem technologicznym lab-kuzniewski.pl. Zapraszamy.

  Przekierowanie nastąpi za 10s