facebook

GTX 960M vs GTX 965M, czyli zmiana na 5!

Herman Żatuchin,
25 lipca 2016

GTX960M_GTX965M

Ze względu na dosyć często pojawiające się pytanie o różnice między GTX 960M a GTX 965M postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście odświeżona wersja to tylko zmiana numerka, czy też wprowadzenie jakichś większych usprawnień. Zapraszamy do krótkiego testu porównawczego obu kart!

Porównanie teoretyczne

Na początku spójrzmy na zrzuty ekranu z GPU-Z obu kart:

Zrzut ekranu (1) Zrzut ekranu (2)

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to zastosowanie nowszego chipu GM206, który bazuje na tym zastosowanym w desktopowej wersji GTX 960. Co ciekawe, ma takie same co GM107 ułożenie pinów, zapotrzebowanie na moc oraz szerokość szyny. Poza tym widać również wiele innych usprawnień: ponad półtora raza więcej tranzystorów, jednostek TMU oraz cieniujących, a także dwa razy więcej jednostek ROP. Jedyną wartością, która nie została podbita, jest taktowanie rdzenia, ale taka minimalna różnica będzie praktycznie nieodczuwalna, a więksi zapaleńcy prawdopodobnie tę kartę podkręcą.

Porównanie praktyczne

W celu lepszej wiarygodności przeprowadzonych testów postanowiliśmy wziąć dwie bardzo podobne konstrukcje: MSI GE62 Apache i MSI GE62 Apache Pro, gdzie zasadniczą różnicą w podzespołach jest właśnie karta graficzna.

Na początku przedstawimy wyniki testów syntetycznych w postaci benchmarków Fire Strike oraz Heaven 4.0. Brane były pod uwagę tylko wartości odpowiadające za wydajność karty graficznej.:

 

Rezultaty są dosyć zaskakujące – karta, która teoretycznie ma być odświeżoną wersją GTX 960M, uzyskała średnio 35% więcej punktów. Warto zaznaczyć, że w Heaven na ustawieniach Extreme średni FPS w 960M wynosił 25,4 (maksymalny 55,8), a w 965M 32,5 (maksymalny 75,8).

Skoro wstęp mamy już za sobą, pora sprawdzić, jak obie karty radzą sobie w grach. Do testów posłużyły trzy tytuły: GTA V, Wiedźmin 3 oraz Crysis 3.

 

Jak widać, średni wzrost wydajności względem 960M wynosił około 30%. Co więcej, nie odnotowaliśmy również dropów, a średnia liczba FPS, nawet jeżeli była poniżej 30, utrzymywała się na stałym poziomie.

Młody, ale wariat

Biorąc pod uwagę możliwości 965M, trzeba przyznać, że nVidia odrobiła pracę domową i zaprezentowała udaną konstrukcję, która sprawuje się lepiej zarówno w testach syntetycznych, jak i w bardziej wymagających grach. Jedynym minusem jest zastosowanie 2 GB pamięci vRAM, choć mobilna 960-tka była dostępna w wersji 4 GB, ale przy rozdzielczości Full HD nie powinno być to większym problemem. Gdyby jednak ktoś się zastanawiał nad wyborem pomiędzy tymi kartami, to zdecydowanie lepiej jest wziąć 965M.

  • Lenovo Y700
  • MSI Nightblade MI2
  • MSI GT72
  • Akcesoria dla graczy
  Treść prezentowana w serwisie lab-gameragon.pl, a w szczególności opisy, specyfikacje i ceny produktów, nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Prosimy o zgłaszanie znalezionych błędów na adres sklep@gameragon.pl
  © GameRagon.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
  Menu
  Komunikat od Lab-GameRagon.pl

  Serwis lab-gameragon.pl został połączony z portalem technologicznym lab-kuzniewski.pl. Zapraszamy.

  Przekierowanie nastąpi za 10s