facebook

Jak wybrać mobilną grafikę do gier? Część 4: bez kompromisów

Krzysztof Bogacki,
16 lutego 2016

jaka_grafika_part_four

 

By grać komfortowo i płynnie potrzebne są komponenty o odpowiedniej wydajności. Żadna to tajemnica, jednakże połapanie się w gąszczu układów graficznych, procesorów czy przeróżnych technologii stosowanych w laptopach i komputerach stacjonarnych może stanowić nie lada problem. Dlatego przygotowaliśmy dla Was cykl poświęcony temu co znajdziecie w środku komputera. Na pierwszy ogień idzie komponent kluczowy jeśli mówimy o wydajności w grach. Jest to układ graficzny.

Jaką kartę powinien wybrać gracz? Przede wszystkim zastanówmy się nad tym w jakie gry zamierzamy grać na danym komputerze. Jeśli naszym celem są najnowsze tytuły wśród tzw. gier AA to potrzebna będzie bardzo wydajna maszyna. Jeżeli jednak gramy np. głównie w gry o niższych wymaganiach, takie jak np. popularne tytuły esportowe lub gry MMO, to w zupełności wystarczy nam nawet wyraźnie tańszy sprzęt. Dziś zajmiemy się kartami graficznymi dla graczy, którzy lubią nowe tytuły ale jednocześnie dysponują ograniczonym budżetem.

Gracz ekstremalny

Grywasz w większości w tytuły „pierwszoligowe”, nie znając przy tym pojęcia „obniżona jakość efektów graficznych”. Rozdzielczość FullHD jest ok, ale wszystko poniżej napawa Cię odrazą, za to na 4K spoglądasz z wyraźną uwagą. Nie chcesz się zastanawiać, jak większość graczy „czy mi to pójdzie?”. Nie. Nawet nie dopuszczasz takiej myśli. Komputery wyposażone w poniższe karty graficzne są jak najbardziej dla Ciebie. 

nvidia-geforce-gtx-logo nVidia GeForce GTX 970M – karta, która jest doskonałym kompromisem między wydajnością i ceną. Ta posiadająca aż 1208 jednostek obliczeniowych grafika generacji Maxwell, posiada dość szeroką, bo aż 192-bitową magistralę danych. W połączeniu z szybkimi pamięciami GDDR5 oraz dość wysoką częstotliwością pracy GPU, GeForce GTX 970M okazuje się być kartą równie szybką w rzeczywistości, co na papierze. Ustępuje o około 20-25% GTX 980M, co właściwie pokrywa się z oczekiwaniami, jakie można mieć patrząc w specyfikację obu GPU. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że grać na tej karcie możemy we wszystko, w FullHD, w wysokich i najwyższych ustawieniach oferowanych przez daną grę. Z kilkoma wyjątkami. O Wiedźminie 3 na ultra możemy zapomnieć (będzie na granicy płynności, a często poniżej tejże), podobnie jak i o maksymalnych ustawieniach dla Assassin’s Creed: Syndicate. Wszystko inne? Proszę bardzo.

Laptopy z GeForce GTX 970M


_original_logo__amd_radeon_r9_series_by_18cjoj-d72aj5m AMD Radeon R9 M295X
– bardzo wydajna karta, która jednak nie może narzekać na zbytnią popularność. Dysponuje ona olbrzymią liczbą jednostek obliczeniowych (2048) oraz szeroką magistralą pamięci. Jej wydajność może konkurować z GTX 970M, co sprawia, że na tę chwilę właściwie każda gra da się uruchomić z wysokimi ustawieniami przy pełnej płynności obrazu. Wadą jest dość duże zapotrzebowanie na energię. Gry jednak temu Radeonowi nie straszne i zadowoli on nawet wymagających graczy. 

 Laptopy z Radeonem R9 M295X

 

nvidia-geforce-gtx-logo nVidia GeForce GTX 980M – karta, która jest uważana słusznie za jedną z najmocniejszych GPU montowanych w laptopach. Od niższej karty w serii: GTX 970M, odróżnia ją szersza magistrala pamięci (256 bit vs 192 bit) oraz 256 jednostek obliczeniowych więcej. Efekt? Tam gdzie GTX 970M nie był w stanie sprostać wymaganiom gry, GTX 980M radzi sobie bez problemu. Do grania w FullHD możemy ustawić maksymalne detale i efekty właściwie w każdym wydanym na tę chwilę tytule. Trzeba przyznać, że na chwilę obecną ta karta nie zapewnia płynności w grach jedynie w przypadku gier uruchamianych w rozdzielczości powyżej Full HD.

Laptopy z GeForce GTX 980M

 

nvidia-geforce-gtx-logo nVidia GeForce GTX 980 – nazwa niby podobna do poprzedniej karty w zestawieniu, ale sama karta jednakże zupełnie inna. Przede wszystkim znamienne jest to iż w nazwie zniknęła literka „M” oznaczająca w nazewnictwie nVidii wersję mobilną danego układu. Mamy tu bowiem do czynienia z kartą znaną z desktopów, jednakże zamontowaną w laptopie. Czy to w ogóle możliwe? Nasze testy wykazały, że GTX 980 sprawdza się całkiem nieźle także jako karta mobilna. Oczywiście jej zapotrzebowanie na prąd jest znaczące, co sprawia, że kartę tę znajdziemy jedynie w bardzo mocnych, ale przy tym dużych i ciężkich notebookach. Jak jest z wydajnością? Odpowiedź brzmi, co pewnie nie jest zaskoczeniem, znakomicie. Karta może wygenerować płynną animację w maksymalnych ustawieniach obrazu w każdym tytule, nawet w rozdzielczościach przekraczających FullHD. Nawet tak wymagające tytuły jak Wiedźmin 3 czy Assiassin’s Creed: Syndicate działają płynnie w rozdzielczościach powyżej standardowego FullHD. Na tę chwilę

  • Lenovo Y700
  • MSI Nightblade MI2
  • MSI GT72
  • Akcesoria dla graczy
Treść prezentowana w serwisie lab-gameragon.pl, a w szczególności opisy, specyfikacje i ceny produktów, nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Prosimy o zgłaszanie znalezionych błędów na adres sklep@gameragon.pl
© GameRagon.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Menu
Komunikat od Lab-GameRagon.pl

Serwis lab-gameragon.pl został połączony z portalem technologicznym lab-kuzniewski.pl. Zapraszamy.

Przekierowanie nastąpi za 10s