facebook

Klawiatury mechaniczne – część pierwsza

Krzysztof Bogacki,
17 lipca 2016

klawiatury mechaniczne -cz1

Z pewnością większość z nas, graczy, słyszała o klawiaturach mechanicznych. Dlaczego są droższe od innych? Jak działają? Co oznaczają kolory przełączników? Jak w ogóle wybrać klawiaturę mechaniczną i co zyskamy, przesiadając się na nią? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań dotyczących klawiatur mechanicznych znajdziecie w tym artykule.

Zacznijmy od… historii. A konkretnie od historii sprzętu komputerowego. Niby towarzyszy on nam od całkiem niedawna, a jednak jego losy są już na tyle barwne i bogate, że jest co opowiadać. Starsi użytkownicy pamiętają z pewnością klawiatury do pierwszych komputerów klasy (wówczas zwanej) IBM-PC. Były ciężkie i zawsze miały kolor, który ponoć miał być białym. Były też głośne – nie bez przyczyny, bo były to (tak, zgadliście) klawiatury mechaniczne. Innych wtedy właściwie nie było.

IBM_Model_M_Space_Saving_Keyboard

IBM Model M – pradziadek dzisiejszych klawiatur mechanicznych

Dalszy rozwój i popularyzacja komputerów osobistych sprawiły, że producenci zaczęli szukać rozwiązań tańszych w produkcji niż klawiatury mechaniczne. Tak oto powstały tzw. klawiatury stykowe lub inaczej: membranowe. Dzięki łatwiejszej produkcji, mniejszej liczbie elementów i większej szybkości wytwarzania klawiatury te szybko przejęły rynek i do dziś większość z nas używa właśnie takich klawiatur. By zrozumieć jak działają klawiatury mechaniczne, należy najpierw wyjaśnić, jak działają ich młodsi i – co by nie powiedzieć – znacznie mniej wyrafinowani kuzyni.

blue_simplified_diagram

Klawiatury membranowe działają na zasadzie dociśnięcia elastycznej, zwykle gumowej kopułki do umieszczonej pod wszystkimi klawiszami membrany. Dociśnięcie to wywołuje sygnał, który za pośrednictwem elementu sterującego (i dalej oczywiście kabla) jest przesyłany do komputera. Zasada działania jest bardzo prosta, a konstrukcja klawisza właściwie zawiera tylko trzy elementy: przycisk, sprężynkę i kopułkę. Koniec.

tt-esports-challenger-pr_133624

Większość klawiatur na rynku, w tym sporo gamingowych, to klawiatury membranowe. Na zdjęciu Tt eSports Challenger Prime.

Pewnym rozwinięciem tej koncepcji są klawiatury nożycowe, będące pewnym rozwiązaniem pośrednim między klawiaturą membranową a mechaniczną. O nich opowiemy jednakże w osobnym artykule.

CherryMXClearSkoro wiemy, jak działają klawiatury membranowe, to łatwiej nam będzie zrozumieć, jak działa klawiatura mechaniczna. Podstawą działania klawiatury mechanicznej są przełączniki. Każdy klawisz posiada własny przełącznik, zatem działa dość niezależnie względem przycisków z klawiatur membranowych. Przełączniki posiadają niezależny tłok, sprężynę oraz cały mechanizm służący do aktywacji. Nie mamy tu membrany pod klawiszami, nie ma też zależności w działaniu między obudową klawiatury a przyciskami.

Taka konstrukcja może pochwalić się kilkoma zaletami, których próżno szukać w klawiaturach membranowych. Przede wszystkim nie ma ograniczeń w liczbie możliwych do aktywowania jednocześnie przycisków. W przypadku klawiatur membranowych ograniczenia dotyczą zwykle konkretnych sekcji klawiatury, działających na tej samej membranie. Takie blokowanie się klawiszy jest dosyć charakterystyczne szczególnie dla tanich konstrukcji – w klawiaturach mechanicznych ten problem nie istnieje.

Co więcej, klawiatury mechaniczne cechują się znacznie większą żywotnością. Przełączniki zachowują także przez cały okres działania tę samą charakterystykę pracy, czego nie da się powiedzieć o działaniu ich tańszych kuzynów. Klawiatury mechaniczne działają dłużej także dlatego, że każdy switch projektowany jest z myślą o wytrzymaniu od 20 do 60 milionów aktywacji. Dla porównania: klawiatura membranowa zwykle służy przez kilka milionów naciśnięć. Różnica jest, jak widać, olbrzymia.

Kolejna różnica to coś, co ma spore znaczenie dla nas, graczy, mianowicie czas aktywacji. Klawiatury mechaniczne mają zasadniczo szybszy czas aktywacji i znacznie szybszy powrót klawisza. Dzięki temu sprawdzają się wyśmienicie przy pisaniu i graniu, chociaż tu dochodzimy do pewnej cechy omawianych klawiatur – zróżnicowania.

durandal

Klawiatura Tesoro Durandal – model, który występuje w wersjach z przełącznikami czerwonymi, niebieskimi, brązowymi i czarnymi

Przełączniki klawiatur mechanicznych są znacznie bardziej skomplikowane, niż może się to na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim bardzo wyraźnie różnią się między sobą. Z pewnością słyszeliście o przełącznikach czerwonych, niebieskich, brązowych itd. O co chodzi? Już tłumaczymy.

Każdy ma jakieś preferencje dotyczące tego, jak mają pracować klawisze. Jeden użytkownik woli, gdy stawiają wyraźny opór, inny, gdy siła potrzebna do naciśnięcia klawisza jest minimalna. I tu z pomocą przychodzi właśnie zróżnicowanie switchy. Każdy z nich ma określoną charakterystykę pracy. O przełącznikach więcej dowiecie się z osobnego artykułu. W wielkim skrócie: każdy z kolorów switchy oznacza inną charakterystykę pracy.

Czy klawiatury mechaniczne są opłacalne?

I tu dochodzimy do drażliwej, szczególnie na polskim rynku, kwestii – ceny. Klawiatury mambranowe sensownej jakości można dostać już nawet poniżej 100 zł, podczas gdy klawiatury mechaniczne to wydatek ponad 300 zł. Wyjaśniliśmy już, skąd ta różnica. Ale czy jest to gra warta świeczki?

Naszym zdaniem dużo zależy od preferencji użytkownika. Większość graczy używa klawiatur membranowych nie tylko ze względu na cenę. Wszyscy, który lubią niski skok przycisków, powinni odpuścić sobie klawiatury mechaniczne, cechujące się przecież wysokimi klawiszami. Nie każdemu też musi odpowiadać dość znaczna głośność pracy, co jest naszym zdaniem główną wadą zaawansowanych klawiatur.

Opłacalność to bardziej wypadkowa różnych czynników, ze szczególnym uwzględnieniem ceny. W takim ujęciu klawiatura mechaniczna może wydawać się chybioną inwestycją. Warto jednak pamiętać, że jej cykl życia jest kilka (nawet do 10 razy) dłuższy niż klawiatury membranowej. Wygoda użytkowania jest także wyższa, chociaż część użytkowników (miłośnicy płaskich klawiatur) może tego nie docenić.

Większość jednak odczuje różnice i po dłuższej sesji z klawiaturą mechaniczną nie będzie chciała wrócić do popularnej „membranówki”. I chociaż klawiatury mechaniczne są wyraźnie droższe, to przecież są to urządzenia, które kupujemy raz na wiele lat.

  • Lenovo Y700
  • MSI Nightblade MI2
  • MSI GT72
  • Akcesoria dla graczy
Treść prezentowana w serwisie lab-gameragon.pl, a w szczególności opisy, specyfikacje i ceny produktów, nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Prosimy o zgłaszanie znalezionych błędów na adres sklep@gameragon.pl
© GameRagon.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Menu
Komunikat od Lab-GameRagon.pl

Serwis lab-gameragon.pl został połączony z portalem technologicznym lab-kuzniewski.pl. Zapraszamy.

Przekierowanie nastąpi za 10s