facebook

Ranking laptopów do gier: segment ekonomiczny

Krzysztof Bogacki,
8 marca 2016

ranking_laptopow_segment_ekonomiczny

 

Laptopy do gier to coraz szersza kategoria sprzętu komputerowego. Są to maszyny wydajne, wyposażone w mocne karty graficzne. Dzięki temu są w stanie sprostać wymogom stawianym przez współczesne gry. Jednakże nie każdy gracz dysponuje nieograniczonym budżetem i nieraz trzeba pójść na kompromis. Jednak nie zawsze oznacza to, że są to maszyny słabe. To wydajne komputery, na których można śmiało pograć w każdą nową grę. Tyle, że nieraz trzeba będzie odrobinę redukować detale i efekty graficzne. Jako pułap cenowy dla klasy ekonomicznej przyjęliśmy kwotę 4000 złotych.

 

 

Miejsce 3: Acer Aspire V5-591G

 

aspire v5

Acer jest jednym z największych producentów komputerów na świecie. Jednak jego obecność w segmencie gamingowym jest raczej niewielka. Poza nowym Predatorem, Acer posiada jeszcze serię Nitro. Omawiany laptop nie jest jednak przynależny do którejkolwiek z tych serii. To przedstawiciel serii Aspire, a więc laptopów konsumenckich tajwańskiej firmy.

acer-v5-591g-58v0-nx-g66_134525

 

Aspire V5, mimo iż nie jest typowym laptopem gamingowym, posiada całkiem wydajną grafikę w postaci GeForce GTX 950M. Zapewnia to przyzwoite możliwości jeśli chodzi o obsługę większości gier. Oczywiście, wydajnościowo ustępuje on GTX 960M, jednakże nie zapominajmy, że Aspire V5 jest dość tanim laptopem. Tanim, co nie oznacza mało nowoczesnym. Komputer oparto bowiem na platformie Intel Skylake. W środku znajdziemy procesory Intel Core i5, które w tej generacji są już czterordzeniowe i nieznacznie tylko ustępują Core i7. Współpracujące z nimi pamięci to DDR4, co oznacza, że przy dwóch slotach na RAM możemy liczyć na maksymalnie aż 32 GB RAM. W laptopie tym znajdziemy także miejsce na dodatkowy dysk M.2, co jest bardzo miłym dodatkiem do tej budżetowej, ale solidnej konstrukcji. Ponieważ Aspire V5 występuje w wersjach z matrycami HD i Full HD, możemy wybrać: lepsza matryca, czy więcej klatek na sekundę?

 

Miejsce 2: Lenovo IdeaPad Y700-15

 

Y700-15

Omawiany już wiele razy Lenovo Y700-15 to komputer gamingowy o wydajnych podzespołach i bardzo solidnej obudowie. Lenovo ma już nieco doświadczenia w konstruowaniu niedrogich laptopów dla graczy, a Y700 jest tego doskonałym przykładem.

W środku aluminiowej obudowy znajdziemy kartę graficzną GeForce GTX 960M, wyposażonego w 4 GB pamięci GDDR5. Karta ta zapewnia płynną animację we właściwie większości gier, jedynie w najbardziej wymagających tytułach zmusza nas ona do zmniejszenia jakości efektów graficznych. W tym segmencie jest to jednak najlepsza karta na rynku.

Procesory stosowane w Y700-15 to jednostki generacji szóstej. W tym modelu znajdziemy zarówno procesory Intel Core i5, jak i Core i7. Warto zaznaczyć, że w tej generacji procesorów Intela różnica między wyższą i niższą serią CPU, jest wyraźnie mniejsza niż w poprzednich generacjach. Core i5 są tu bowiem w pełni czterordzeniowe. Maksymalna pojemność obsługiwanej pamięci RAM to w przypadku Y700-15 aż 32 GB. Nie ma także problemu z działaniem szybkich pamięci DDR4-2666MHz.

timthumb

 

Uświadczymy tu także dwa miejsca na dysk: jedno na tradycyjny rozmiar 2,5”, drugie na dysk M.2. W efekcie możemy podłączyć dwa nośniki.

Lenovo Y700-15 to laptop o matrycy IPS, niestety nie jest to najlepszy IPS jaki widzieliśmy. Pokrycie palety barw sRGB to około 67% podczas gdy IPSy stosowane w wielu innych maszynach gamingowych zwykle osiągają okolice 90%.

Mimo to Y700-15 to maszyna oferująca świetną jakość wykonania oraz rewelacyjne audio (głośniki 2+1 od JBL) w bardzo niskiej cenie. Aktualnie jest to jedna z najciekawszych propozycji na rynku. Polecamy!

 

 

Miejsce 1: Lenovo IdeaPad Y700-17

 

Y700-17

 

Większy brat Y700-15, czyli siedemnastocalowy Y700-17. Obydwa laptopy są do siebie bardzo podobne. Bardziej obszerna obudowa każe przypuszczać, że Y700-17 wykaże się niższymi temperaturami pracy niż mniejszy model, jednakże obydwa należy uznać za dość chłodne.

Y700-17 bazuje na tych samych podzespołach co wersja piętnastocalowa, a różnica sprowadza się głównie do większych gabarytów oraz, co oczywiste: matrycy. Nie jest to jednak panel o takich samych parametrach pracy jak w mniejszym modelu. Tutaj mamy do czynienia ze znacznie lepszym panelem IPS, który poza świetnymi kątami widzenia. Odwzorowanie barw generowanych przez tę matrycę to 92% sRGB.

y700-17-non-touch-mouse-product-hero

Podsumowując: Y700-17 zajął pierwsze miejsce gdyż jest takim „trochę lepszym” Y700-15. Mniejsza maszyna jednakże depcze mu po piętach.

  • Lenovo Y700
  • MSI Nightblade MI2
  • MSI GT72
  • Akcesoria dla graczy
Treść prezentowana w serwisie lab-gameragon.pl, a w szczególności opisy, specyfikacje i ceny produktów, nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego. Prosimy o zgłaszanie znalezionych błędów na adres sklep@gameragon.pl
© GameRagon.pl - Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Menu
Komunikat od Lab-GameRagon.pl

Serwis lab-gameragon.pl został połączony z portalem technologicznym lab-kuzniewski.pl. Zapraszamy.

Przekierowanie nastąpi za 10s